بلاک چین چگونه فرایند بازاریابی را تغییر می‌دهد؟

بعضی از مدیر عامل‌ها معتقدند که ارز دیجیتال از آن آینده است و بعضی دیگر آن را یک سم مهلک می‌دانند. چه چیزی در انتظار فرایند بازاریابی بلاک چین است؟

چه چیزی می‌تواند چنین احساسات دوگانه‌ای را ایجاد کند؟

بیت کوین

قیمت این ارز محبوب دیجیتال مرتب بالا و پایین می‌رود. در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش ۵۰ درصدی ارزش آن بودیم که فرایند بازاریابی آن را متحول کرد.

اما داستان اصلی پشت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، پتانسیل سرمایه‌گذاری روی آن‌ها نیست بلکه فناوری ساخت آن‌ها است. بلاک چین یک دفتر کل ذخیره داده‌ها است که سابقه تراکنش‌ها را به صورت شفاف و غیرقابل دستکاری در خود نگهداری می‌کند.

حتی بعضی از کارشناسانی که در مورد بیت کوین شک دارند معتقدند که فناوری بلاک چین ماندگار خواهد بود. بر خلاف ماهیت پر نوسان آن در بخش مالی، اما بلاک چین می‌تواند به صورت اساسی چندین صنعت را تغییر دهد که شامل بازاریابی دیجیتال هم می‌شود.

بلاک چین چطور می‌تواند بر روی فرایند بازاریابی دیجیتال اثر بگذارد؟

بخش‌های زیادی از کسب و کارها و حوزه ارتباطات می‌تواند بر اثر بلاک چین تغییر کند اما تا به حال بیشترین صحبت در مورد حوزه مالی و بانکداری بوده است. با اینکه این دو حوزه بسیار مهم هستند اما اثرات بلاک چین می‌تواند فراتر از ارزها و مسائل مالی باشد.

۱. تغییر فرایند جمع‌‌آوری داده‌ها

فرایند بازاریابی

هر کسی می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد اما باید از طریق مسیرهای سنتی به آن دسترسی داشته باشد: آی‌اس‌پی‌ها و مرورگرهای وب. این دو قسمت می‌توانند متوجه هر کاری که ما آنلاین انجام می‌دهیم، بشوند مثل: فهرست خریدها، مقالات خوانده شده و افرادی که با آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

خیلی خوب است اگر فکر کنیم این بخش‌ها، دسترسی عادلانه به وب را فراهم می‌کنند و همیشه کار درست را انجام می‌دهند اما آیا اخیرا به تیتر اخبار گوش کرده‌اید؟ مارک زاکربرگ (موسس فیسبوک) مسئول مشکلاتی است که اثرات آن فراتر از فیسبوک است. داده‌های شخصی ما می‌توانند به آسانی برای تبلیغات خرید و فروش شوند.

بلاک چین می‌‌تواند راه‌حلی برای این مشکل باشد. یک نمونه برای حل مشکل حریم شخصی،  Blockstack است. این یک شبکه بر اساس بلاک چین است که اینترنت جدید برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. از آنجایی که شبکه  Blockstack بر اساس تایید امضای دیجیتال بلاک چین ساخته شده است، داده‌های شخصی شما به جایی اینکه در سرورهای اپلیکیشن بماند در اختیار خود شما خواهد بود.

بازدید از وبسایت یا استفاده از یک اپلیکیشن مثل این می‌ماند که کلیدی را داخل قفل کنید. همیشه کپی اطلاعات پیش خود شما خواهد بود و زمانی که این کلید را داخل قفل قرار دهید وقتی کارتان تمام شد کلید را نزد خود نگه می‌دارید. هیچ تاریخچه‌ای از شخص استفاده کننده از کلید و زمان استفاده هم وجود ندارد.

Blockstack فقط یکی از این پروژه‌ها است. چندین پروژه دیگر هم در زمینه ارزهای دیجیتال با همین هدف فعالیت می‌کنند. شناخته شده‌ترین آنها Skycoin است که به عنوان سوخت اینترنت غیرمتمرکز معرفی می‌شود. این شبکه همتا از قدرت ماینرهای شبکه (Skywire) برای راه‌اندازی پروتکل‌های پیام‌رسان، اپلیکیشن‌ها و سایر قابلیت‌های اینترنت استفاده می‌کند. تنها یک تفاوت بزرگ وجود دارد. تمام داده‌های کاربر به صورت رمزنگاری شده حفظ می‌شود.

تصور کنید که فرایند بازاریابی بلاک چین چقدر تغییر می‌کند اگر بازاریاب‌ها داده‌هایی را که الان به آن دسترسی دارند، در اختیار نداشتند. این اتفاق می‌تواند زودتر از آنچه فکر می‌کنید رخ دهد. بدون وجود مخزنی که در آن اطلاعات کاربران در مرورگر اینترنت یا وبسایت مشتری‌ شما نگهداری شود، تنها باید روی داده‌هایی که مستقیما از کاربر دریافت می‌کنید، حساب باز کنید.

همچنین باید تجربه کاربری خود را حول موضوعی که کاربر به دنبال آن است، بهینه‌سازی کنید. چرا که فرایند بازاریابی بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهد تا داوطلبانه بتوانند محتوا و تبلیغاتی که دوست دارند را مشاهده کنند.

۲. تغییر نمایش تبلیغات دیجیتال

فرایند بازاریابی

با اینکه بازاریاب‌ها نتایج خوبی از تبلیغات دیجیتال می‌گیرند اما در نمایش آن‌ها مشکلات جدی وجود دارد. از دیدگاه تبلیغ‌کننده آن‌ها می‌توانند گران باشند و درک و مدیریت آن‌ها هم مشکل باشد. همچنین انحصار عرضه آنها به طور کامل در اختیار ۲ شرکت فیسبوک و گوگل است.

مشکل آنها از طرف کاربران نیز به خوبی مشخص شده است: تبلیغات آزار دهنده و ناخواسته هستند و باعث از بین رفتن ذخیره باتری و ترافیک نت می‌شوند.

مرورگر بلاک چین Brave همراه با توکن‌های پایه توجه (BAT) قصد دارد تا همه این مشکلات را با تغییر نحوه تعامل کاربر با تبلیغات تغییر دهد. موسس Brave برندن ایچ در دنیای فناوری به خاطر ایجاد جاوا اسکریپت زمانی که در شرکت Netscape کار می‌کرد و همین طور به عنوان یکی از موسسان مرورگر موزیلا شناخته شده است.

Brave و توکن BAT که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند می‌خواهند انحصار تبلیغات دیجیتال را از بین ببرند و به کاربران، ناشران و تبلیغ دهنده‌ها اجازه دهند تا به معامله میزان توجه آنلاین کاربران بپردازند.

نحوه کار:

۱. تبلیغ‌دهنده توکن‌های BAT را خریداری می‌کند

این تبلیغات در تب‌های خصوصی در مرورگر به نمایش گذاشته می‌شود اما می‌تواند از طریق نوتیفیکیشن و صفحات فرود هم ارسال شود. هدف تیم توسعه‌دهنده برای کاهش تعداد و افزایش کیفیت تبلیغات است.

۲. کاربران انتخاب می‌کنند که چه تبلیغی را مشاهده کنند و بابت آن توکن دریافت می‌کنند

فرایند بازاریابی

شما می‌توانید انتخاب کنید که چه نوع تبلیغی را مشاهده کنید. نه تنها این امر اطلاعات دقیق‌تری به تبلیغ دهنده می‌دهد بلکه کاربر در مورد محصولات و خدماتی تبلیغ می‌بیند که به آنها علاقه دارد و فرایند بازاریابی بلاک چین مفیدتر واقع می‌شود. هر کس که بخواهد داوطلبانه تبلیغی را تماشا کند بخشی از توکن اختصاص یافته به تبلیغ را به خاطر توجهش مشاهده می‌کند.

۳. ناشران هم از طرف تبلیغ دهنده و کاربر پاداش دریافت می‌کنند

در چارچوب برنامه درآمدی اشتراکی BAT، ناشران بخش بزرگی از درآمد تبلیغ را نسبت به مشتری‌ها دریافت می‌کنند. آنها می‌توانند برای دسترسی به محتوای ویژه اقدام به دریافت توکن BAT کنند.

این یک بازی برد برد برای همه است. بازاریاب‌ها عملکرد بهتری از تبلیغات و هدف‌گذاری می‌گیرند، ناشرین درآمد بیشتر و کنترل بیشتری روی تبلیغات دارند و کاربران تبلیغات کمتر و با کیفیت بهتر و مرتبط با علایق خود را تماشا می‌کنند بدون اینکه داده‌های شخصی‌شان در معرض خطر قرار بگیرد. همه اینها به لطف فناوری رمزنگاری و فرایند بازاریابی بلاک چین است.

از همه مهم‌تر اینکه، ارزش توجه هم به کاربر بازگردانده می‌شود. به این فکر کنید که بتوانید اشتراک یک مجله معروف اینترنتی را با استفاده از توجه خود به تبلیغات مرتبط با علایق خود خریداری کنید.

هنوز این اتفاق دور از واقعیت است. اما این نوع مدینه فاضله تبلیغات دیجیتال می‌تواند به بازاریاب‌ها کمک کند تا توجه بهتری به مشتری‌ها داشته باشند. شرکت‌ها نیز مجبور می‌شوند تا تبلیغات ارزشمند یا حداقل جذاب تولید کنند چرا که کاربر دیگر مجبور به تماشای آنها نیست.

۳. مالکیت و امنیت دارایی‌های دیجیتال

همه دهه‌‌های ۹۰ و اوایل قرن بیست و یکم را به خاطر ظهور فرمت MP3 و دزدی آثار موسیقی به یاد دارند. صنعت موسیقی در برابر آن ایستاد و هر دو طرف نیز موانع سختی داشتند.

راه‌حل دنیای مدرن برای این مشکل استفاده از سرویس‌هایی مثل: اسپاتیفای، Tidal و اپل موزیک است. اما این مدل مشکلاتی دارد. هنرمند فقط بخشی از هزینه استریم موسیقی را دریافت می‌کند و پیچیدگی قوانین مالکیت موسیقی باعث می‌شود تا همیشه پول به درستی دریافت نشود.

فرایند بازاریابی بلاک چین می‌تواند قدم بعدی در تکامل اقتصاد حوزه خلاقیت‌های هنری باشد. پروژه‌هایی مثل: Po.et، Tao و Steem با همین هدف طراحی شده‌اند. تصور کنید که موسیقی‌دان‌ها، فیلم‌سازها و عکاس‌ها می‌توانند کار خود را بدون وجود یک واسطه مثل: یوتیوب، آیتونز، Bandcamp یا Shutterstock در اختیار کاربران قرار دهند.

به عنوان مثال: Tao دنیای را تصویر می‌کند که در آن هنرمندان می‌توانند از طریق عرضه اولیه هنری (IAO)، گروه‌های اجتماعی طرفدار خود را شکل دهند. گروه موسیقی شما توکن‌های مشخصی را تولید و عرضه می‌کند. وقتی مقدار مشخصی از آنها را به طرفدارها فروختید، می‌توانید به آنها دسترسی مخصوص مثل: رویدادهای زنده و … را بدهید. هر چقدر شهرت بیشتری داشته باشید ارزش توکن‌ها هم بیشتر می‌شود و از آنجایی که بلاک چین، سابقه تراکنش‌‌‌ها را ذخیره می‌کند مدت زمان در اختیار داشتن توکن‌ها نیز می‌تواند به عنوان عاملی برای ارائه و دسترسی محتوا در نظر گرفته شود.

در ماه مارس، بار سان جیمز پسر رپری به نام ووتنگ اولین هنرمندی شد که چنین گروه اجتماعی ایجاد کرد. توکنی که او ایجاد کرد برای دسترسی به موسیقی او و پدرش به کار می‌رود.

این اقتصاد بر پایه بلاک چین به هنرمندان اجازه می‌دهد تا خودشان را مستقیما به مخاطبان عرضه کنند بدون اینکه حق خود را برای کنترل کار و درآمدشان به بسترهایی مثل: فیسبوک یا SoundCloud واگذار کنند. همچنین به هنرمندان و گروه‌های موسیقی اجازه می‌دهد تا بر اساس ارزش کارشان شناخته شوند نه به این خاطر که به بسترهای موسیقی پول داده‌اند تا موسیقی آنها را در صدر فهرست‌ها قرار دهند. این مدل از فرایند بازاریابی بلاک چین، دنیای سرگرمی را بیشتر به سوی مدل همتا سوق می‌دهد چرا که طرفدارها می‌توانند خودشان تراکنش‌ها را انجام دهند و دسترسی ویژه به محتوا داشته باشند.

امکان پذیری در برابر واقعیت

به یاد داشته باشید که این سناریوها هنوز تصاویری ایده‌آل هستند که بر اساس فناوری و پروژه‌هایی مطرح شده‌اند که هنوز در حال توسعه هستند. هیچ کس نمی‌داند که آیا چشم‌انداز دنیای بر پایه بلاک چین، به واقعیت می‌پیوندد یا نه. به خصوص که ارزهای دیجیتال همچنان در دوره ابتدایی بدون نظارتی قرار دارند.

اما اگر یکی یا دو تا از پروژه‌های تجاری بلاک چین به ثمر بنشینند می‌تواند به طور چشمگیری روش‌های جذب خریدار توسط بازاریاب‌ها را تغییر دهند. یک چیز قطعی است: با وجود بهترین استعدادها در شرکت‌های بزرگ که با قدرت روی پروژه‌های ارزهای دیجیتال کار می‌کنند در ماه‌ها و سال‌های آینده اتفاقات بزرگی رخ خواهد داد.

--/>
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارزبیت، مرجع دنیای ارزهای دیجیتال

وبسایت ارزبیت منتشرکننده اخبار و محتواهای آموزشی وب فارسی (با ذکر منبع) درباره تکنولوژی بلاک چین است. متون انتشار یافته صرفا جنبه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دارند و هرگونه تصمیم مبنی بر خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده و سرمایه گذاری در این بازار با مسئولیت شخصی افراد است.